GRIPEX X 12 TABL

Opis produktu

Skład: (1 tabletka): paracetamol 325 mg, pseudoefedryna 30 mg, dekstrometorfan 10 mg, substancje pomocnicze.

Wskazania: Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych (gorączka, katar, suchy kaszel, ból głowy lub gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe).

Działanie: Preparat wieloskładnikowy o kompleksowym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwkaszlowym, udrożniającym przewody nosowe i ujścia zatok obocznych nosa, zmniejszającym ilość wydzieliny śluzowej oraz przekrwienie i obrzęk śluzówki przewodów nosowych.

Zawarty w preparacie paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie przez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min., a następnie jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów oraz po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Chlorowodorek pseudoefedryny jest aminą sympatykomimetyczną o działaniu obwodowym i słabym ośrodkowym: zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, rozszerza oskrzela. Bromowodorek dekstrometorfanu jest ośrodkowo działającym lekiem przeciwkaszlowym o działaniu utrzymującym się przez 6-8 h.

Dawkowanie: Doustnie.
Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 2 tabl. Gripex stosować 3-4 na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabl.
Dzieci 7-12 r.ż.: 1 tabl. Gripex 3-4 razy na dobę, maksymalna dawka dobowa wynosi 4 tabl.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składniki preparatu. Wrodzony niedobór G-6-PD, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, choroba alkoholowa, przewlekły kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Stosowanie inhibitorów MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu. Okres karmienia piersią. Tabletek Gripex nie należy stosować u dzieci do ukończenia 6 r.ż., syropu i tabletek Gripex Max u dzieci do ukończenia 12 r.ż. W czasie stosowania leku nie należy pić alkoholu. Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Źródło: GRIPEX X 12 TABL, Apteka Internetowa