bulgaria_ciekawostki

Ciekawostki

Co zabrać?

Planując wycieczkę nad Morze Czarne należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, krem z filtrem UV, nakryciu głowy chroniącym przed słońcem.

Wybierając podróż do Bułgarii trzeba  zastanowić się, czy warto jechać własnym samochodem. Podczas przekraczania granicy należy poinformować,którym przejściem będziemy wracać.w zależności od wyboru naliczony zostanie podatek drogowy przeważnie ok.15 Euro. Jeżeli w czasie pobytu zostanie zmienione zdanie , wysokość podatku może ulec zmianie. Oprócz tego zapłacimy za dezynfekcję pojazdu i opłatę weterynaryjną , nawet wtedy gdy nie przewozimy żadnego zwierzaka – ok. 2 EUR, opłatę ekologiczną – ok. 8 EUR.Jeśli planujemy przyjechać do Bułgarii pociągiem, warto zapoznać się z ofertą organizacji oferujących tańsze bilety kolejowe na trasach międzynarodowych (najpopularniejsze to BIJ, Wasteels, Inter-Rail oraz Rail Europe Senior Card).Warto skorzystać z tej opcji ponieważ zaoszczędzić można trochę pieniędzy.

Walutą jest leva (BGL). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach: 100, 200, 500, 1000, 2000, 10 000 i 50 000 BGL, oraz monety o wartościach: 5, 10, 20 i 50 BGL.

Płacenie kartą możliwe jest w wielu sklepach, jednak ich ilość jest zdecydowanie mniejsza, niż w innych krajach. Bankomaty są częściej spotykane głównie w Sofii i nad Morzem Czarnym. Realizują  one karty: Cirrus, VISA, MasterCard, Maestro. Płacenie czekami podróżnymi jest nadal utrudnione na terenie Bułgarii, ale mimo to warto przewozić większą ilości pieniędzy w takiej formie. W większych bankach będziemy mogli zrealizować czeki American Express, Thomas Cook, pobrana zostanie przy tej okazji prowizja w wysokości ok. 2-3 %.

Studenci,którzy posiadają legitymację ISIC mogą liczyć na zniżki w muzeach czy hotelach studenckich na terenie całego kraju, ale liczba punktów, które ją honorują jest w Bułgarii niewielka.

Koszty  noclegów wahają się w zależności od rodzaju obiektu. Od 5 EUR za miejsce na polu namiotowym oraz w  domku kempingowym, opłatę w wysokości 10 EUR za hostel, aż po hotel, który może kosztować od 20 do 70 EUR.

Dnia 1 grudnia 2001 r. weszła w życie ustawa  posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez każdego turystę przyjeżdżającego do kraju lub wykorzystującego kraj jako trasę tranzytową.

Bezpieczeństwo

Wybierając się na plaże nie należy zostawiać bez opieki rzeczy wartościowych, pieniędzy, telefonów komórkowych,kamerek czy aparatów.Warto wybrać się większą grupką osób tak aby zawsze ktoś mógł pilnować rzeczy zostawionych na plaży

Gdy wychodzimy z pokojów należy zawsze zamykać okna, balkon oraz drzwi na klucz.

Kupując w sklepach lub barach warto przeliczyć resztę po wydaniu przez sprzedawcę, tak jak wszędzie kelnerzy mogą pomylić się przy wydawaniu reszty.

Pieniądze należy wymieniać  w bankach bądź kantorach, które dają potwierdzenie wypłaty. Nie należy wymieniać pieniędzy u przypadkowych osób, Które kuszą bardzo korzystnym kursem – możemy otrzymać fałszywe pieniądze.

Woda z kranu nadaje się do picia po przegotowaniu, zalecane jest spożywanie wody w butelce.

W Bułgarii istnieje przekonanie, że turyści to osoby bogate, więc często można spotkać się z próbami ich naciągania i oszustwa, szczególnie należy uważać na taksówkarzy.

Podczas jazdy pociągiem lub samochodem możemy spotkać się z próbą wyłudzenia łapówki. Nieuczciwego kolejarza czy policjanta należy wówczas poprosić o rachunek.

Wymieniając pieniądze w kantorach, należy być ostrożnym, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot mniejszych niż deklarowany kurs – najlepiej wcześniej zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie.

Informacje dla kierowców

Kierowcą nie wolno udostępniać swego pojazdu obywatelowi bułgarskiemu ani prowadzić pojazdem , który należy do obywatela bułgarskiego.Chyba że posiada się oświadczenie i pełnomocnictwo właściciela pojazdu.Dnia 1 stycznia 2005 r. wprowadzono winiety dla wszystkich pojazdów.Cena winiety tygodniowej dla pojazdów osobowych o liczbie miejsc nie większej niż 8 wynosi 5 EUR, pojazdy z liczbą miejsc ponad 8 oraz pojazdów o 2 osiach przeznaczonych do przewozu towarów – 25 EUR, dla pojazdów ciężarowych o więcej niż 2 osiach – 49 EUR. Odpowiednio cena winiety miesięcznej wynosi 12 EUR, 61 EUR i 124 EUR, a winiety ważnej 1 rok – 69 EUR, 345 EUR i 689 EUR. Koszt opłaty za przejazd przez most na Dunaju w kierunku RuseGiurgiu wynosi 6 EUR (samochody osobowe), 13 EUR (pojazdy ciężarowe) i 30 EUR (autobusy). Koszt przeprawy promowej w Widyniu lub Oriachowo wynosi 3 EUR od osoby oraz 20 EUR za samochód osobowy, 40 EUR za mikrobus, 50 EUR za autobus i 80 EUR za pojazd ciężarowy (tir).Wjeżdżając do Bułgarii samochodem trzeba się przygotować na opłaty: podatek drogowy ( około 15 euro, opłatę za dezynfekcję pojazdu – 2 euro i opłatę ekologiczną – 8 euro.

Przykładowe ceny towarów

Chleb- 0,6 BLG
Piwo 0, 33 – 0,88 BLG
Woda mineralna 0, 33 – 0, 69 BLG
Jogurt – 1 BLG
Toaleta publiczna – 0,3 BLG
Mapa – 4 BLG
Herbata – 0, 4 BLG

źródło: Przewodnik turystyczny, www.imagine-europe.eu