Od gór po morze - Bułgaria

Od gór po morze – Bułgaria

Państwo znajdujące się na południowym wschodzie Europy, na Bałkanach, z dostępem do Morza Czarnego. Od zachodu graniczy z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, a od północy z Rumunią.

Kraj ten cechuje klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, przechodzący nad morzem w podzwrotnikowy. Średnia temperatura powietrza zimą wynosi od -6°C w górach do 2°C na południu kraju. Latem odpowiednio od 18 do 30°C. Średnia roczna suma opadów to od 450mm na północy do 1200mm w górach.

Teren Bułgarii jest dość zróżnicowany, tereny wyżynne i górskie zajmują 60% powierzchni kraju. Najwyższym szczytem Bułgarii jest Musała (2925 m.n.p.m) leżąca w południowo-zachodniej części Bułgarii w górach Riła. Na południowym-wschodzie kraju rozciąga się rozległa Nizina Górnotracka. Na południu od niziny przy granicy z Turcją leżą niskie góry Sakar i Strandża.

Na wczasy do Bułgarii najlepiej wybrać się od czerwca do września, kiedy pogoda jest najładniejsza i najcieplejsza nad morzem. Miesiące maj i październik są idealne do zwiedzania całego kraju. Jeżeli chcemy wybrać się w góry, warto jechać jesienią, kiedy pogoda jest najpewniejsza a widoki nieocenione, oraz zimą jeżeli chcemy uprawiać sporty zimowe.

Wybierając się do Bułgarii musimy zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, które pomogą nam spędzić udany urlop. Są to min: wszelkie dowody tożsamości, legitymacje zobowiązujące do zniżek, odzież (stosownie do pory roku oraz typu urlopu), aparat fotograficzny lub kamerę, ważne ubezpieczenie zdrowotne. Walutą obowiązującą w Bułgarii jest leva (BGL). Ceny noclegów są różne, od 5 EUR za pole namiotowe lub domek kempingowy, 10 EUR za hostel aż po hotel który może nas kosztować od 20 do 70 EUR.

W Bułgarii czeka na nas wiele atrakcji, od gór po morze, ale także gościnni mieszkańcy, dobre jedzenie ze szczyptą smaków Grecji i Turcji oraz wszelkiego rodzaju wina. Warto więc zastanowić się nad wyjazdem do tego kraju.