Region Płowdiw

Region Płowdiw

Płowdiw – miasto w środkowej Bułgarii, ośrodek administracyjny obwodu Płowdiw, w zachodniej części Niziny Górnotrackiej, nad rzeką Maricą.

Drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju. Ważny ośrodek gospodarczy i naukowo-kulturowy kraju (5 szkół wyższych). Port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy.

W mieście od 1882 r. odbywają się Targi Płowdiwskie. Tutaj też założono pierwszą szkołę bułgarską.

Z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie miasta i w jego pobliżu wynika, że było ono zamieszkane na długo przed I tysiącleciem p.n.e. Do IV tysiąclecia p.n.e. znajdował się tu warowny gród Traków o nazwie Eumolpias. W roku 342 p.n.e. został on podbity przez Filipa II Macedońskiego. Wtedy miasto zostało nazwane Filipopolis. W 46 r. miasto przejęli Rzymianie i nazwali je Trimontium – miasto na trzech wzgórzach. Uczynili je głównym miastem Tracji. Biegł tutaj ważny szlak bałkański – Via Diagonalis. Rzymianie wzbogacili miasto o stadion, amfiteatr, liczne łaźnie i wiele innych rzymskich budowli.

Po upadku Rzymu we wczesnym średniowieczu tereny te zasiedliły plemiona słowiańskie, a w IX wieku Płowdiw wszedł w skład Bułgarii. Przez następne kilka stuleci miasto było graniczną twierdzą bizantyjską. Z tego powodu czterokrotnie plądrowali je krzyżowcy. W 1363 roku wpadło w ręce Turków, którzy nadali mu nazwę Filibe.

W roku 1878 po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej miejscowość otrzymała obecną nazwę Płowdiw a po kongresie berlińskim do 1885 roku była stolicą prowincji tureckiej, autonomicznego państwa Rumelii Wschodniej. 6 września 1885 prowincję zajęły wojska bułgarskie, a pół roku później 24 marca 1886 całkowite zwierzchnictwo nad prowincją i miastem Turcja przekazała Bułgarii.

W 1882 roku zorganizowano tutaj po raz pierwsze Targi Płowdiwskie. Przyczyniły się one do rozwoju gospodarczego miasta. Odtąd stało się ono głównym ośrodkiem handlowym Bułgarii.

5 komentarzy na “Region Płowdiw

  1. Zgadzam się, że meczet Dżumaja jest bardzo ciekawym i niezwykłym miejscem ale Płowdiw posiada również wiele innych równie ciekawych zabytków i miejsc np. Amfiteatr antyczny,Dom-Muzeum „Chindipian” czy Stary Płowdiw. Polecam:)

  2. Najpiękniejszy w Płowdiw jest meczet Dżumaja. Warto zobaczyć naprawdę. Byłam w Płowdiw dwa razy, ostatnio podczas czerwcowych wakacji i zawsze gdy tam jestem pierwszym miejscem do którego się wybieram jest właśnie meczet Dżumaja (błękitne wnętrze meczetu, ołowiane kopuły i czerwone cegły – każdy detal architektoniczny zasługuje na uwagę). Polecam:)

  3. Płowdiw to przepiękne miasto w Bułgarii. Miałam okazję spędzić tam w lipcu dwutygodniowe wakacje wspólnie z narzeczonym. Bardzo nas to miejsce zafascynowało. Ciche i spokojne ale także bardzo malownicze. Miasto antyczne, pełne kultury sięgającej głębokiej starożytności. Posiada przepiękną cześć Starego Miasta z rzymskimi ruinami w centrum, mnóstwem ciekawych odrodzeniowych domów, malowniczymi cerkwiami i tureckimi meczetami. Miło było spacerować wieczorami po tych malowniczych uliczkach gdzie pełno jest tawern i barów.

  4. Gorąco polecam to miasto! Jest naprawdę warte zwiedzenia.

  5. Mam w Płowdiw w Bułgarii zaprzyjaźnioną rodzinę i bardzo często jak tylko mam więcej wolnego czasu jadę do nich. Bardzo mi się tam podoba. Przepiękne tereny, mnóstwo ciekawych zabytków sprawiają że nie można się tam nudzić. Płowdiw posiada kilka niepowtarzalnych ruin z czasów rzymskich,zabytki m.in teatr antyczny i stadion rzymski, Cerkiew Św. Mariny, Dżumaja dżamija (Ułu Dżamija), czyli największy i najstarszy meczet w Bułgarii, katolicką katedrę Św. Ludwika z grobem Księżnej Marii Luizy Burbon, żony Cara Ferdynanda I i wiele innych ciekawych zabytków które warto zobaczyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona.