Region Sofia

Region Sofia

Sofia– stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

Sofia była tracką osadą o nazwie Serdika, która pochodziła od trackiego plemienia Serdów. Ok. 500 r. p.n.e. w regionie osiedliło się inne plemię, Odryzów, które miało swojego króla. Przez krótki okres w czasie IV w. p.n.e. miasto było w posiadaniu Filipa Macedońskiego i jego syna, Aleksandra Wielkiego.

Ok. 29 roku n.e. Sofia została podbita przez Rzymian i jej nazwę zmieniono na Ulipa Serdica. Miasto stało się wtedy municipium, czyli centrem administracji lokalnej za czasów cesarza Trajana (98 – 117). Pierwsza pisana wzmianka o Serdice pojawia się u Ptolemeusza ok. roku 100 n.e.

Miasto rozrastało się w miarę budowy wież, murów obronnych, łaźni publicznych i innych świeckich i religijnych budowli. Powstał wtedy także wielki amfiteatr zwany Buleterionem. Kiedy cesarz Dioklecjan podzielił Dację na dwie części, Dację Ripensis, leżącą nad brzegami Dunaju i Dację Śródziemnomorską, Serdica stała się stolicą tej drugiej. Miasto rozwijało się przez 150 lat, a cesarz Konstantyn Wielki nazywał ją „swoim Rzymem”.

Miasto zostało zniszczone przez Hunów w roku 447, a potem, odbudowane przez Justyniana, zmieniło nazwę na Triadica.

6 komentarzy na “Region Sofia

  1. Stolica Bułgarii jest urokliwym miejscem, byłem tam kilka miesięcy temu na wycieczce. W Sofii znajdują się wspaniałe zabytki architekturyi piękne budynki. Katedra św. Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Zofii, patronki miasta, meczet Bania Baszi Dżamija z XVI wieku i wiele innych. Polecam na wakacje!

  2. Sofia posiada mnóstwo ciekawych zabytków i przepiękną architekturę, uwielbiam te klimaty. Dlatego też ostatnio w lipcu podczas wakacji w Bułgarii, wybrałam się do stolicy tego kraju. Najbardziej urzekły mnie stare cerkwie np. cerkiew Sweti Nikoła. Polecam:)

  3. Warto wybrać się do stolicy Bułgarii i pozwiedzać to piękne miasto choć by przez jeden dzień pobytu w Bułgarii, naprawdę warto. Ja zawsze gdy jadę do Bułgarii na wakacje jadę do stolicy kraju i spaceruje po mieście. Warto zwiedzić tu katedrę Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Zofii, patronki miasta, meczet Bania Baszi Dżamija z XVI wieku a także warto wybrać się do parku Witosza.

  4. Sofia to przepiękne miasto, posiada wspaniałą i niezwykłą atmosferę. Tego się nie da opisać, trzeba to zobaczyć. Malownicze miejsce, mnóstwo ciekawych zabytków, ulic. Byłam tam po raz pierwszy w tym roku na wakacjach i zakochałam się w tym miejscu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.