Region Warna

Region Warna

Warna– miasto w Bułgarii, port nad Morzem Czarnym. Ma 335 tys. mieszkańców (2006). Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Stolica obwodu Warna.

Na miejscu wcześniejszej osady powstała około 580 p.n.e. grecka kolonia Odessos. Miasto było potem częścią Imperium Rzymskiego, a następnie Bizancjum.

W VII wieku miasto zniszczone przez Słowian lub Awarów. Słowianie założyli nowe miasto w okolicach starego, nazywając je Warna. Weszło ono w skład państwa bułgarskiego. W 971 Bizancjum odzyskało miasto, lecz ponownie utraciło je na rzecz odrodzonego państwa bułgarskiego w 1201. W XIII i XIV wieku Warna była ważnym portem Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego, przez który eksportowano zboże na statkach Wenecji i Genui. W 1389 zdobyta przez Turków, w 1399 splądrowana przez Tatarów Złotej Ordy. 10 listopada 1444 pod Warną miała miejsce bitwa między oblegającą miasto armią węgierską dowodzoną przez króla polskiego i węgierskiego Władysława III (Warneńczyka) z wojskami tureckimi pod dowództwem sułtana Murada II. Bitwa zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią polskiego króla. Przez następne stulecia Warna należała do Imperium Ottomańskiego, stając się ważną twierdzą w XVIII i XIX wieku. Od 1878 jest w granicach Bułgarii. W latach 1949 – 1956 miasto funkcjonowało pod nazwą Stalin.

6 komentarzy na “Region Warna

  1. Warna nocą jest piekna ale stanowczo lepiej wybrać się na Złote Piaski!!

  2. Gorąco polecam zwiedzenie Warny – największy kurort bułgarskiego wybrzeża. Warto się w niej wybrać na targowisko niedaleko katedry,ponieważ można tam kupić markowe ciuchy po niskich cenach:)

  3. Niedawno wróciłam w wakacji w Bułgarii mieszkałam w Albenie niedaleko Warny. Wybrałam się
    na wycieczkę jednodniową do Warny a tu do miejskiego delfinarium, gdzie natrafiłam na pokaz delfinów. Fajna sprawa. Zwiedziłam tu również starą cerkiew katedralną. Poza tym, centrum Warny to sklepy i sklepiki, bary, restauracje i parki.

  4. Podczas tegorocznych wakacji w Bułgarii, które spędziłem wspólnie z żoną wybraliśmy się na wycieczkę objazdową po okolicznych miastach. Między innymi do Warny jednego z największych miast w Bułgarii. Polecam się tam wybrać i pospacerować po tym malowniczym mieście.

  5. Fajny klimat, ciekawe zabytki, malownicze miasto ale dobre na jeden dzień. Pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.